Medyanın Sosyal Teorisi (master dersi) öğrencilerine

Aşağıda hazırladığım konu başlıkları için önereceğiniz filmleri paylaşırsanız sevinirim. Kamusal bir tartışma ile izlenecek filmleri belirlemenin daha uygun olduğunu düşünmekteyim.

1)      Yapı ve Faillik İlişkisi

2)      İletişim ve İktidar

3)      Kültür Endüstrisi

4)      İletişim ve Yabancılaşma

5)      İletişim ve Küreselleşme

6)      Medya ve İdeoloji

7)      Kamusal Alan ve Medya

8)      Gözetim Toplumu

9)      Sosyal Medyada Anlam Üretimi ve Mücadelesi

10)   Bilgisayar Oyunları ve Gündelik Yaşam

11)   Mahremiyetin Dönüşümü ve Medya İlişkisi

Önceki yazı
Sonraki yazı

7 Yorum

 1. İbrahim Murat Zeren

  Merhaba Hocam, konu başlıklarını okuduktan sonra bir çoğu için tartışabileceğimiz filmler düşündüm. Buradan da aklıma gelenler arasından özellikle belirtmek istediklerimi yazıyorum. İletişim ve Yabancılaşma çatısı altında Chaplin’in Modern Zamanlar’ını, Gözetim Toplumu başlığı altında ise Başkalarının Hayatı( Das Leben der Anderen-Yön. Florian Henckel von Donnersmarck – 2007) filmleri dersimiz için benim önerilerim. Görüşmek üzere.

  İyi çalışmalar..

 2. İletişim ve yabancılaşma İle ilgili olarak Joachim Trier’in “Oslo,31 Ağustos” isimli filmini, Haneke’nin Üçlemesini (7.Kıta, Benny’s Video ve Tesadüfi Bir Kronolojinin 71 Parçası)
  İletişim ve küreselleşme ile ilgili olarak bir belgesesel “Searching for Sugar Man”i önerebilirim.

 3. İletişim ve İktidar için Alcatraz’ın Kuşçusu filmini,
  Medya ve İktidar için Yurttaş Kane filmini,
  İletişim ve Yabancılaşma için Zeki Demirkubuz’un C Blok filmini
  Bilgisayar Oyunları ve Gündelik Yaşam için bu yıl Oscar’a da aday olan “Her” “Aşk” filmini,
  Gözetim Toplumu için de Michael Redford’un yönettiği 1984 filmini önerebilirim.
  İyi akşamlar..

 4. Hocam merhaba .Ben öyp asistanıyım bu dönem derslerinize katılmaya başladım .Bende birkaç film önermek istiyorum. Bu başlıkları incelediğimde ilk aklıma gelen filmler; Barry Levinson ‘un yönetmenliğini yaptığı ”Başkanın Adamları” , 3 oscar ödülü almış olan” Social Network ” , türkçeye ‘İsyan ‘ olarak çevrilmiş ” Equilibiryum” , uzamsal gerçekliği yok sayan ” Dogville” ,ve Micheal Moore ‘un ”Fahrenayt 9/11 ” adlı filmi .Ayrıca gözetim toplumu başlığı için de ” Truman Show” ve ”1984” filmleri uygun olabilir. İyi akşamlar.

 5. IŞKIN ÖZBULDUK KILIÇ

  İletişim ve yabancılaşma için yeni filmlerden bir öneri de benden olsun : Her (2013)

  http://www.buyulufener.com.tr/filmdetayi-her-946.html

 6. yapı ve faillik için birçok film var aklımda ama medya dünyasının kodlarını da içerdiği için Milos Forman’ın Man on the Moon’u olabilir gibi geldi. İletişim ve iktidar konusu için tabi ki Citizen Kane, ya da Truffaut’nun uyarladığı Fahreneit 451’i veri sunabilir sanırım. Kültür Endüstrisi için de çok film var elbette ama Jan Kounen’in 99 Francs filmi, Sidney Lumet’in Network’ü olabilir kanımca… Medya ve İdeoloji konusunda aklıma John Carpenter’ın They Live filmi geldi hemen, Kamusal alan ve Medya için skandal filmleri olabilir mesela Berry Levinson’un Wag the Dog filmi, Michael Mann’ın The Insider’ı, ya da Alan J. Pakula’nın All the President’s Men filmini düşündüm. Gözetim Toplumu için tabi ki bir sinema külliyatı var zannediyorum ama 1984’ün suyunu çıkardığımız için bence benzer bir anlatı içeren Terry Gilliam’ın Brazil’i ya da Kurt Wimmer’in Equilibrium’u da göz önüne alınabilir. Son olarak bilgisayar oyunları ile ilgili Gerard Butlar’ın oynadığı Gamer filmini izlemiştim ama film berbattı tabi:))

 7. Merhaba,
  Arkadaşların yorumlarına sadece hızlıca göz attım, bu nedenle aynı filmleri tekrarlayacak olabilirim. Yine de listemi yazıyorum:
  Being Tehere (Bay Şans bir kez daha bizi güldürürken düşündürebilir 🙂 )
  Taking Sides (belgesel film görüntülerinin nasıl da propaganda aracı olarak kullanıldığını ve birçok unsuru daha bu filmde çalışabiliriz)
  Murat’ın önerdiği ‘Başkalarının Hayatı’ kesinlikle çalışılabileceğimiz her yönden çok başarılı bir film diye düşünüyorum…
  Ve bıkıp usanmadığımız filmler 😛
  -Wag the Dog
  -Truman Show
  -Modern Zamanlar
  -Dogwille
  -Network
  -Kaybedenler Kulübü

Yorum Yaz

E-postanız görünmez. işaretli alanlar gereklidir. *

*

Scroll To Top